
Det svenska läkemedelssystemet är under omprövning. Regeringen har tillsatt en omfattande läkemedelsutredning för att hantera växande utmaningar kring tillgång, jämlikhet och införande av nya behandlingar. Men samtidigt som det långsiktiga reformarbetet pågår kvarstår frågan om vad som faktiskt kan förbättras redan nu.
Det var utgångspunkten när vi tillsammans med Bristol Myers Squibb, Italfarmaco och Johnson & Johnson samlade politiker, regionföreträdare och branschaktörer till Reformfrukost i Stockholm den 20 maj. Samtalet leddes av medicinjournalisten Anna Bäsén.
Förändringar möjliga inom nuvarande regelverk
Anna Ax, policy manager på SwedenBIO, gav en överblick över hur dagens läkemedelssystem fungerar och pekade på flera områden där förändringar skulle kunna genomföras inom ramen för nuvarande regelverk. Diskussionen handlade bland annat om TLV:s roll, handläggningstider, transparens i beslutsprocesser och hur samhällsekonomiska perspektiv värderas i dagens system.
– Inom ramen för nuvarande lagstiftning finns ganska stora möjligheter att ändra handläggningspraktiken och ta större samhällsekonomisk hänsyn, sade Anna Ax.
Om patienter ska få tillgång till nya behandlingar – så kostar det
I den efterföljande paneldiskussionen deltog Anna-Lena Danielsson (S),regionråd och ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden i Region Västerbotten, Edvin Bernhardsson (KD), vice gruppledare i Region Stockholm, samt Nouria Mounouchi (M), ledamot i socialutskottet.
Panelen diskuterade bland annat behovet av ökad nationell samordning, nya betalningsmodeller för innovativa läkemedel och hur processerna för införande kan bli både snabbare och mer jämlika över landet.
– I slutändan handlar det om betalningsvilja. Är vi beredda att betala för innovation och för att patienter ska få tillgång till nya behandlingar, eller är vi inte det? sade Edvin Bernhardsson.
Utredning och utveckling måste ske samtidigt
Trots olika perspektiv präglades samtalet av en bred samsyn kring att dagens läkemedelssystem behöver förändras – och att utvecklingsarbetet inte kan stanna av i väntan på att den statliga utredningen ska bli klar.



